Chov hovawartů /Hovawart breeding

Cílem naší chovatelské stanice je odchovávat zdravá, veselá, temperamentní, seběvědomá, přátelská a dobře socializovaná štěňátka se zájmem o hru a s dobrými výstavními i pracovními předpoklady. S radostí uvítáme trvalý kontakt se všemi majiteli štěňátek a rádi Vám poradíme s přípravou na výstavu či výcvikem.

Zdraví

Spojení chovné feny (matky) a plemeníka (otce) je předem plánované s ohledem na povahu, zdraví, temperament, vzhled a pracovní schopnosti. Informace o DKK jsou uvedeny v PP štěňěte hluboko do historie chovu (rodiče, prarodiče, praprarodiče). Také jsou v PP uvedeny výstavní úspěchy a složené zkoušky. Štěňátka jsou kontrolována veterinárním lékařem ve věku 14 dnů a při čipování a očkování.Dále jsou kontrolovány poradcem chovu, který provádí povinnou kontrolu vrhu a informace odesílá na Plemenou knihu. Průběžně jsou štěňátka odčervována, nejdříve odčervovací pastou a když jsou větší mohou již dostat odčervovací tabletku.

Socializace

Socializace u nás probíhá vlastně již od narození. Štěňátka si zvykají na děti, Kryštůfkovi kamarády a děti, které dochází na mé kurzy AJ a mazlí se s nimi. Vanilka je velmi tolerantní a se svými ratolestmi se ráda chlubí. První dva až tři týdny jsou v porodní bedně a jakmile je jejich nožičky unesou a počasí je příjemné, už mohou vyrážet na své první výpravy po zahradě, kde se seznamují s jejich psí tetou Angie a kočkou Bublinou a jejími koťátky. Také dostanou balonky, hračky, uzlíky na hraní a opět využívám děti, které si s nimi hrají pod společným dohledem Vanilky i mne. Štěňátka si také zvyknou na cestování autem, obojky a na vodítko. Pokud si budoucí majitel přeje, sdělí nám jméno, který bude štěňátko přivolávat a my jej můžeme naučit základy přivolání.

Výživa štěňěte

První tři týdny se o výživu štěňátek stará jejich maminka, jsou plně kojena. Od 21.dne přikrmujeme hovězím masem, libovým, namletým na jemno spolu se žloutkem a další chod je štěňěcí mléko, či kašička. Postupně štěňátka přechází na granule namočené v masovém vývaru, tvaroh s piškoty a také ještě dostávají mléko od maminky. Při odchodu do nových domovů jsou již navyklá na pohyb a venčení na zahradě a také na pevnou stravu (superprémiové krmivo). Štěňátko dostává "snídani", "oběd", "svačinu" a "večeři". Postupně 3x denně a dospělý pejsek či fenka 2x denně. Je nutné po jídle zachovat klidový režim, psa necvičit a ani s ním nedovádět. (i přestože se tváří, že je čas na hru)

Výstavní předpoklady a pracovní předpoklady

Štěňátka mají ze strany matky i otce výborné exteriérové předpoklady a proto uvítáme zájem o účast na výstavách. Rádi Vám pomůžeme Vaše štěňátko na výstavu připravit a seznámíme Vás jak to na výstavě chodí.

Pracovní předpoklady štěňátek po rodičích jsou z obou stran velmi dobré. Oba rodiče musí mít přátelskou povahu, být dobře socializovaní, vycvičení a zvyklí na různá prostředí a cestování autem a vlakem.

Odběr štěňátka a odchod do nového domova

Štěnátko je možné předat novému majiteli nejdříve 50 den po narození. Štěňátko musí vážit více než 5kg! Při předání majitel podepíše kupní smlouvu a uhradí dohodnutou částku za štěňe. Spolu se štěňátkem dostává pas (očkovací průkaz) se záznamy o očkování, čipování a odčervení, což je také uvedeno i v kupní smlouvě, oblíbenou hračku štěněte a 3 kg superprémiového krmiva na které je štěňátko zvyklé. Doporučujeme štěňátko předávat před víkendem, tak abyste měli co největší možnost si na sebe zvyknout. Ještě lepší je vzít si týdenní dovolenou, při které se budete věnovat socializaci v rodině a v prostředí na zahradě. Pohyb ve volném prostředí je vhodný až po kompletním očkování. Vzor kupní smlouvy: vzor smlouvy.pdf

Socializace a "výcvik"

Správná socializace, výživa a hygienické návyky jsou nejdůležitějšími body v prvních týdnech pobytu štěňátka u Vás doma. Zde opravdu platí heslo, co se v mládí naučíš. Malé štěňátko ještě hodně spí a je dobré mu dopřát i klid po jídle na zdravý a klidný spánek. Nejvíc aktivní je malé štěně po ránu a na večer. Je dobré navyknout na ranní vyvenčení, poté hru a mazlení, následuje krmení a spánek. Pokud štěně již slyší na jméno, můžete začít trénovat přivolání např. "Angie, ke mně" - po přiběhnutí následuje odměna, postupně přidávát po přiběhnutí předsednutí a poté odměna. Samozřejmě Vám rádi vše názorně ukážeme a pokud budete mít zájem na společných výletech můžeme nejen socializovat štěňátka na smečku, ale i cvičit. Také Vám rádi pomůžeme připravit pejska/fenku na výstavu a na účast na svodu a později bonitaci.

Co je třeba splnit pro zařazení pejska/fenky do chovu

Prvním předpokladem je PRŮKAZ PŮVODU. Další je účast na svodu mladých - ideálně v jednom roce. Poté nechat v 18 měsících udělat RTG kyčelních kloubů na vyšetření DKK. Následně je nutné zúčastnit se alespoň jedné mezinárodní/národní výstavy se zadáváním titulu CAC v mezitřídě nebo ve třídě otevřené. A ve finále přihlásit pejska/fenku na bonitační test. Tohle vše uvedené je minimum, rádi bychom abyste využili jedinečné pracovní schopnosti hovawarta a také jeho exteriérové předpoklady. Účast na výstavách a výcviku velmi vítáme a doporučujeme.

Jelikož se nás majitelé a budoucí majitelé hovawartů často ptají na rozměry boudy a kotce, v souboru níže je vyobrazení s rozměry.

bouda.pdf (106,2 kB)

 

www.hovawarts.cz www.e-t-p.cz